//

Πήρε μπροστά ο Πανιώνιος, «καθάρισε» τον Άρη

Έχοντας τα ηνία σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και με τον Χάνκοκ να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση ο Πανιώνιος επικράτησε με 71-65 του...

Έχοντας τα ηνία σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και με τον Χάνκοκ να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση ο Πανιώνιος επικράτησε με 71-65 του Άρη για την 8η αγωνιστική της Α1 και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Μετά το αρνητικό σερί 6-0 οι «κυανέρυθροι» με τον ερχομό και του Βαγγέλη Αλεξανδρή έχουν συνέλθει με αποτέλεσμα να φτάσουν στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους.

Ο αγώνας…

Καλύτερα μπήκαν στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι καθώς χάρη στον Χάνκοκ ξεκίνησαν με ένα 6-0 ενώ σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο είχαν ένα μικρό προβάδισμα. Εκμεταλλευόμενοι το μουδιασμένο ξεκίνημα του Άρη, πήγαν και στο +8(15-7) στο 7ο λεπτό ενώ στη λήξη της πρώτης περιόδου ο Πανιώνιος ήταν μπροστά με το 17-11.

Με τον Χάνκοκ να είναι σε πολύ μεγάλη μέρα ο Πανιώνιος όχι μόνο διατήρησε τα ηνία και στη δεύτερη περίοδο αλλά με ένα σερί 10-0 ξέφυγε με +14(31-17) στο 16ο λεπτό. Αμέσως μετά, ο Άρης χάρη στους ξένους του απάντησε με ένα σερί 7-0 μειώνοντας σε 31-24 όμως ο Πανιώνιος διατήρησε τα ηνία και προηγήθηκε με 37-31 στο τέλος του ημιχρόνου.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, ο Άρης μπήκε βελτιωμένος και με ένα σερί 6-0 αρχικά έφερε το παιχνίδι στα ίσα(37-37) ενώ αμέσως μετά πέρασε πρώτη φορά μπροστά με το 39-41. Στη συνέχεια ο Πανιώνιος αφυπνίστηκε και με ένα σερί 10-0 πήγε και πάλι σε διψήφιο προβάδισμα με το 54-44 στο 28ο λεπτό ενώ στο κλείσιμο της τρίτης περιόδου προηγήθηκε με 59-47.

Πλέον, στην τελευταία περίοδο από τη μια ο Άρης δεν έδειχνε ικανός για την ανατροπή και από την άλλη οι «κυανέρυθροι» δεν είχαν σκοπό να χάσουν ένα δικό τους ουσιαστικά παιχνίδι. Διατήρησαν διψήφια διαφορά φτάνοντας ξανά στο +13 και παρά την χαλάρωση στο τελευταίο λεπτό όταν ο Άρης μείωσε σε 69-63 στα 35’’ ο Πανιώνιος άντεξε και πήρε τη δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα με το τελικό 71-65.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 37-31, 59-47, 71-65

Πανιώνιος (Αλεξανδρής): Ξανθόπουλος 2, Βεργίνης 7, Σπιρόπουλος, Στρναντ 12, Γουντς 8, Κόλεμαν 4, Κορόλεβ 10, Προύιτ 4, Χάνκοκ 24.

Άρης (Πρίφτης): Βεζένκοφ 14, Πάσαλιτς 8, Γκίκας 3, Μούρτος 5, Αντεγκμπόγιε 1, Νέιμικ 11, Ριντ 11, Τόμας 8, Σίμτσακ 2, Καραθανάσης 2.