//

Μεγάλο «διπλό» τετράδας ο Άρης

Πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Άρης που επικρατώντας με 79-65 της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο στην 18 η αγωνιστική κρατάει για τ...

Πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Άρης που επικρατώντας με 79-65 της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο στην 18η αγωνιστική κρατάει για τα… καλά την είσοδο στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος.

Η Κηφισιά ξεκίνησε καλύτερο παιχνίδι όμως από το πρώτο πεντάλεπτο και μετά ο αγώνας ανήκε στους Θεσσαλονικείς οι οποίοι με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Τόμας, Ριντ, Βεζένκοφ και Αντεγκμπόγιε πανηγύρισαν το μεγάλο «διπλό».

Ο αγώνας…

«Διπρόσωπο» ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στο Ζηρίνειο καθώς αρχικά η Κηφισιά μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με ένα σερί 7-0 προηγήθηκε με 11-5 στο πρώτο πεντάλεπτο όμως η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους. Ο Άρης άρχισε να βρίσκει ρυθμό και με ένα σερί 10-0 πέρασε μπροστά με το 17-23 στο 9ο λεπτό ενώ στο κλείσιμο του δεκαλέπτου ήταν μπροστά με το 19-25.

Η κυριαρχία του Άρη και τα προβλήματα της Κηφισιάς συνεχίστηκαν και στη δεύτερη περίοδο με αποτέλεσμα οι Θεσσαλονικείς να φτάσουν και σε διψήφιο προβάδισμα με το 23-33 στο 16ο λεπτό. Η Κηφισιά προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά όμως ο Άρης προηγήθηκε και στο κλείσιμο του ημιχρόνου με το 29-37.

Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο καθώς ο Άρης εξακολούθησε να έχει τον πρώτο λόγο. Μπαίνοντας στην τρίτη περίοδο οι Θεσσαλονικείς έφτασαν και στο +12(31-43) στο 23ο λεπτό όμως η Κηφισιά απάντησε με ένα σερί 8-0 και το ντέρμπι συνεχίστηκε. Ωστόσο, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Σάιλας ο Άρης διατήρησε μια διαφορά ασφαλείας και στο κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με το 46-57.

Κάνοντας την ύστατη προσπάθεια για την ανατροπή η Κηφισιά με ένα σερί 6-0 μείωσε στους 5(52-57) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου όμως οι Θεσσαλονικείς δεν είχαν τάσεις… αυτοκτονίας. Χάρη στους ξένους του ο Άρης εκτόξευσε τη διαφορά στο +17(57-74) τρία λεπτά πριν το τέλος και εκεί «καθάρισε» το παιχνίδι. Η Κηφισιά δεν είχε ούτε τον χρόνο ούτε και τις δυνάμεις για την ανατροπή και έτσι ο Άρης έφτασε στο μεγάλο «διπλό» με το τελικό 79-65.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 29-37, 46-57, 65-79

Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Σάιλας 16, Πόποβιτς 3, Πεσάκοβιτς 2, Μαυροειδής 5, Μενουδάκος, Ψαθάς 12, Ντούβνιακ 11, Βασιλόπουλος 2, Μπάρλος 8, Ντέιβις 6.

Άρης (Πρίφτης): Βεζένκοφ 17, Μούρτος 2, Τόμας 18, Νέιμικ, Ριντ 16, Χαρίσης 4, Αντεγκμπόγιε 10, Πάσαλιτς 8, Σίμιτσακ 4, Δήμας, Πουλιανίτης.