//

Μεγάλο «διπλό» και στα Τρίκαλα για την Κηφισιά

Μετά την μεγάλη νίκη στην Πυλαία η Νέα Κηφισιά πανηγύρισε άλλο ένα μεγάλο “διπλό” και επικρατώντας εκτός έδρας με 76-73 των Τρικάλων π...

Μετά την μεγάλη νίκη στην Πυλαία η Νέα Κηφισιά πανηγύρισε άλλο ένα μεγάλο “διπλό” και επικρατώντας εκτός έδρας με 76-73 των Τρικάλων πήρε την τρίτη της νίκη στη φετινή Basket League.

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Γκίκα, Χοτζ, Κασελάκη και Μαυροειδή η ομάδα των βορείων προαστίων πέρασε από την “καυτή” έδρα των Θεσσαλών καθώς τα Τρίκαλα αν και το πάλεψαν ως το τέλος δεν άντεξαν λόγω των λαθών τους.

Ο αγώνας...

Τα Τρίκαλα μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι ξεκινώντας με ένα 6-0 όμως η Κηφισιά δεν άργησε να βρει ρυθμό με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά με το 8-13 στο 6ο λεπτό. Μάλιστα, διατηρώντας το προβάδισμα προηγήθηκε με τη μεγαλύτερη διαφορά το 13-20 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 16-26 και διατήρησε το +10 μέχρι και το 17ο λεπτό και το 25-35. Τα Τρίκαλα απάντησαν με ένα σερί 10-0 και έφεραν το παιχνίδι σε ίσα όμως η Κηφισιά είχε το προβάδισμα και στο ημίχρονο με το 35-40.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, με πρωταγωνιστές τους Γκίκα, Χοτζ και Στίγκερς η Κηφισιά ξέφυγε και άλλο φτάνοντας στο +11(41-52) στα μισά της τρίτης περιόδου. Τα πολλά λάθη δεν επέτρεψαν στους Θεσσαλούς να μαζέψουν τη διαφορά και έτσι οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία και στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου με το 51-58.

Παρά τα προβλήματά τους τα Τρίκαλα δεν τα παράτησαν το πάλεψαν φιλότιμα ως το τέλος με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν σε 65-65 στο 37' και να βάλουν “φωτιά” στο παιχνίδι. Όμως, η Κηφισιά διατήρησε την ψυχραιμία και την κυριαρχία της και με τον Κασελάκη να πετυχαίνει καθοριστικούς πόντους έφτασε τελικά στη μεγάλη νίκη με το 76-73.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 35-40, 51-58, 73-76

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Σόκο 21, Καραθανάσης 2, Κάντουγκαν 8, Ρόμπινσον 13, Τσιάρας 2, Κόνγκερ 13, Καλλές 2, Καλογιανίδης, Τιγκ, Ντόουελ 10, Βαρυτιμιάδης 2.

Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Μαυροειδής 13, Γκίκας 15, Στίγκερς Ντ. 6, Κασελάκης 11, Χοτζ 14, Στίγκερς Τζ. 13, Φρέζιερ 2, Χατζηνικόλας, Διαμαντάκος 2.

Eπιμέλεια: Μίρκα Mπούρα