//

Νίκη για πλέι οφ για το Ρέθυμνο

Πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση το Ρέθυμνο επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και επικρατώντας με 75-67 του Κόροιβου Αμαλιάδας παραμένει ...

Πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση το Ρέθυμνο επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και επικρατώντας με 75-67 του Κόροιβου Αμαλιάδας παραμένει στην 5η θέση της βαθμολογίας της Basket League και αρχίζει να κάνει σχέδια για τα πλέι οφ.

Μετά την ήττα της προηγούμενης εβδομάδας από τα Τρίκαλα οι Κρητικοί επέστρεψαν στις νίκες και με πρωταγωνιστές του Γιαννόπουλο, Χάροου και Στόουν “καθάρισαν” τον Κόροιβο και φτάνοντας τις 9 νίκες παραμένουν εντός της πρώτης εξάδας. Από την άλλη, η ομάδα της Αμαλιάδας γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα της και παραμένει κοντά στις επικίνδυνες τελευταίες θέσεις.

Ο αγώνας...

Όπως αναμενόταν το παιχνίδι στην Κρήτη ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του ωστόσο ο Κόροιβος ήταν αυτός που ξεκίνησε λίγο καλύτερα. Η ομάδα της Αμαλιάδας προηγήθηκε με 2-6 στο πρώτο τετράλεπτο, το Ρέθυμνο με τους Γιαννόπουλο και Στόουν ισοφάρισε σε 8-8 όμως δεν μπόρεσε να ηγηθεί στο σκορ. Με τους Βασιλόπουλο και Σλαφτσάκη και τον Τσάπιν να έχει μπει “ζεστός” ο Κόροιβος διατήρησε το προβάδισμα, πήγε και στο +6 και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 17-18.

Στη δεύτερη περίοδο τα ηνία άλλαξαν “χέρια” καθώς ο Κόροιβος χαλάρωσε ενώ το Ρέθυμνο βελτιώθηκε. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 12ο λεπτό και το 21-23 και από κει μετά οι Κρητικοί είχαν τον έλεγχο. Με τρίποντο του Ντελινικάιτις πέρασαν πρώτη φορά μπροστά με το 24-23, ο Χάρις έκανε το 24-25 και οι γηπεδούχοι απαντώντας με ένα σερί 7-0 προηγήθηκαν με 31-25 στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια, ο Κόροιβος μείωσε στους 3 όμως οι Γιαννόπουλος και Στόουν έδωσαν την μεγαλύτερη διαφορά στο Ρέθυμνο με το 37-30 του ημιχρόνου.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, ο Κόροιβος χαλάρωσε με αποτέλεσμα να μείνει σε επαφή με το σκορ μέχρι το 39-32 στο 22ο λεπτό. Από κει και μετά, το Ρέθυμνο όχι μόνο συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα αλλά πήγε και σε διψήφιο προβάδισμα με το 43-42 ενώ έφτασε μέχρι και το +15(50-35) στα μισά της τρίτης περιόδου. Η ομάδα της Αμαλιάδας προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους 10(67-47) ενώ το τριαντάλεπτο έκλεισε με το 70-47 για το Ρέθυμνο.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο ο Κόροιβος στην τελική του προσπάθεια για την ανατροπή έριξε τη διαφορά στους 7(64-57) πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα όμως με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Γιαννόπουλου οι Κρητικοί πήγαν πάλι στο +13(70-57) στο 37' και ουσιαστικά εκεί έλαβαν τέλος οι ελπίδες του Κόροιβου. Ωστόσο, οι Χαριτόπουλος, Βασιλόπουλος και Τρότερ συνέχισαν να το παλεύουν μειώνοντας στους 6(73-67) στα 13'' όμως με τις βολές του Χάροου γράφτηκε ο επίλογος και με το 75-67 το Ρέθυμνο πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-30, 70-47, 75-67

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σάφτενααρ 7, Σχίζας, Γιαννόπουλος 18, Μάντεν 5, Στόουν 15, Χάροου 16, Ντελινικάιτις 5, Κάρτερ 7, Τσακαλέρης 2, Θεοδωρίδης.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Μαρκόπουλος): Βασιλόπουλος 10, Χαριτόπουλος 12, Τρότερ 10, Χάρις 10, Σλαφτσάκης 8, Χριστοδούλου 3, Πουλιανίτης, Τσάπιν 14, Χάρντινγκ.