//

Νίκη παραμονής για Απόλλωνα !

Την παραμονή του στην Basket League και της επόμενης σεζόν εξασφάλισε και μαθηματικά ο Απόλλωνας με τη νίκη του επί της Κηφισιάς με 73-...

Την παραμονή του στην Basket League και της επόμενης σεζόν εξασφάλισε και μαθηματικά ο Απόλλωνας με τη νίκη του επί της Κηφισιάς με 73-66 και πλέον βάζει στο μυαλό του τα πλέι οφ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι όμως ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος στις λεπτομέρειες, έκανε το 2 στα 2 με την Κηφισιά την φετινή σεζόν και πλέον με τη νίκη του αυτή εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή του στην Α1 της επόμενης σεζόν και βάζει πλώρη για το “θαύμα” των πλέι οφ. Από την άλλη, η Κηφισιά παρά την σημερινή(27/2) παραμένει στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

Ο αγώνας...

Ντέρμπι από το ξεκίνημά του ήταν ο αγώνας με τον Απόλλων να προηγείται με 7-2 στο πρώτο τρίλεπτο και την Κηφισιά με τον Χογκ να έχει μπει “ζεστός” να απαντάει με ένα σερί 12-0 και πηγαίνει σε νταμπλ σκορ με το 7-14 στο 8ο λεπτό. Στη συνέχεια, οι Πατρινοί απαντώντας με ένα 7-0 έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με το 14-14 στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το 14-18 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου όταν ο Απόλλωνας με τους Γουντς, Πάλμπλαντ και Βεργίνη με ένα σερί 10-0 πήρε και πάλι τα ηνία με το 24-18 στο 17ο λεπτό. Ο εντυπωσιακό Χογκ κράτησε την Κηφισιά σε επαφή με το σκορ και δεν επέτρεψε στους Πατρινούς να ξεφύγουν και άλλο όμως ο Απόλλωνας διατήρησε το προβάδισμα και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με το 31-27.

Γυρνώτας από τα αποδυτήρια οι παίκτες του Κώστα Μέξα εξακολούθησαν να έχουν τον πρώτο λόγο. Μπαίνοντας στην τρίτη περίοδο καλύτερα από τους φιλοξενούμενους με τους Μέιερ και Πάλμπλαντ πήγαν στο +9(36-27) στο 24ο λεπτό και έκτοτε διατήρησαν ένα προβάδισμα ασφαλείας. Η Κηφισιά με τον Χογκ να την οδηγεί και τους Στίγκερς και Γλυνιαδάκη να βάζουν το “λιθαράκι” τους μείωσαν στους 4(36-32) όμως οι γηπεδούχοι δεν... ανησύχησαν περισσότερο. Με τους Μέιερ, Σάντλερ και Άντερσον πήγαν ξανά στο +9 και τελικά το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 48-41.

Με τρίποντο του Μέιερ στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Απόλλωνας πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 51-41 και από κει και μετά είχε με άνεση τα ηνία φτάνοντας και στο +12(62-50). Η Κηφισιά συνέχισε να το παλεύει και με τους Χογκ και Μάρσαλ πλησίασε στους 4 με το 70-66 στο 39' όμως οι Πατρινοί διατήρησαν την ψυχραιμία τους και την κυριαρχία τους και τελικά με τον Βεργίνη να γράφει με τρίποντο το τελικό 73-66 ο Απόλλωνας πανηγύρισε τη νίκη που του εξασφαλίζει και μαθηματικά την παραμονή στην Α1.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 31-27, 48-41, 73-66

Απόλλων Πάτρας (Μέξας): Βεργίνης 15, Αργυρόπουλος 5, Λαμπρόπουλος 2, Άντερσον 8, Μέιερ 17, Σάντλερ 7, Γουντς 11, Τζαουάρα, Πάλμπλαντ 8.

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Κασελάκης 11, Γκίκας 5, Γλυνιαδάκης 4, Χογκ 22, Ελ-Αμίν 4, Στίγκερς 7, Πόποβιτς 1, Σταμάτης, Σμιθ 9, Μάρσαλ 3.