//

«Καπάρωσε» την ιστορική παραμονή το Λαύριο !

Νίκη με την οποία έγραψε ιστορία πέτυχε το Λαύριο καθώς επικρατώντας εύκολα με 80-64 του Απόλλωνα Πάτρας εξασφάλισε και μαθηματικά την ...

Νίκη με την οποία έγραψε ιστορία πέτυχε το Λαύριο καθώς επικρατώντας εύκολα με 80-64 του Απόλλωνα Πάτρας εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή του στην μεγάλη κατηγορία.

Τρεις αγωνιστικές πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας της Basket League οι νεοφώτιστοι πανηγυρίζουν την παραμονή τους στην μεγάλη κατηγορία καθώς με την σημερινή νίκη τους επί του Απόλλωνα πλέον μοιράζονται με τους Πατρινούς την 9η θέση.

Ο αγώνας...

Αρχικά ο Απόλλωνας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 6-10 στο πρώτο πεντάλεπτο όμως το Λαύριο δεν άργησε να βρει ρυθμό με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά με το 13-12. Έκτοτε οι δύο ομάδες ήταν κοντά και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το ενδεικτικό 19-17.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και με “όπλο” τους την καλή άμυνα και τον Γιάνγκ άρχισαν να ξεφεύγουν πηγαίνοντας πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 29-19 στο 13ο λεπτό ενώ αμέσως μετά έφτασαν και στο +14(33-19). Στη συνέχεια ο Απόλλωνας αντέδρασε και με τρίποντο του Ντίλαρντ μείωσε σε 34-29 ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 44-35.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, η κυριαρχία των γηπεδούχων συνεχίστηκε ενώ από την άλλη οι Πατρινοί έψαχναν τις λύσεις αλλά δεν τις έβρισκαν. Με τρίποντο του Σακελλαρίου το Λαύριο πήγε στο +15(52-37) στο 23ο λεπτό ενώ δια χειρός Γιάνγκ έφτασαν και στο +17(61-44) στο 29΄. Τελικά το τριαντάλεπτο έκλεισε με το 64-50.

Πλέον, στην τελευταία περίοδο δεν ήταν δυνατόν να αλλάξει κάτι καθώς από τη μια ο Απόλλωνας δεν μπορούσε να πετύχει την μεγάλη ανατροπή και από την άλλη το Λαύριο δεν είχε σκοπό να χάσει ένα “δικό” του παιχνίδι. Το τρίποντο του Κέσελ έφερε και το +17(72-55) στο 34ο λεπτό και πια τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα με την πολύ μεγάλη νίκη του Λαυρίου να έρχεται με το τελικό 80-64.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 44-34, 64-50, 80-64

Λαύριο (Σερέλης): Σακελλαρίου 9, Νίξον 7, Περράκης 3, Μπάρολος 8, Μπολντς 7, Γιανγκ 14, Κρούμπαλι 10, Κέσελ 12, Γιαννακόπουλος 8, Κακλαμανάκης, Μπιρούτα 2.

Απόλλων Πατρών (Μέξας): Πάλμπλαντ 2, Τζαουάρα 2, Ντίλαρντ 19, Μέιερ 8, Σάντλερ 5, Αργυρόπουλος 3, Βεργίνης 3, Κουζέλογλου, Λαμπρόπουλος 12, Γουντς 10.