//

Δυσκολεύτηκε αλλά «απέδρασε» από την Ρόδο (pic)

Χωρίς να εντυπωσιάσει με την εμφάνισή του και παίζοντας τόσο όσο ήταν αρκετό ο Παναθηναϊκός Superfoods με πρωταγωνιστή τον Μάικ Τζέι...

Χωρίς να εντυπωσιάσει με την εμφάνισή του και παίζοντας τόσο όσο ήταν αρκετό ο Παναθηναϊκός Superfoods με πρωταγωνιστή τον Μάικ Τζέιμς που ερχόταν με... φόρα από το παιχνίδι με την Ούνικς Καζάν επικράτησε με 82-73 του Κολοσσού στη Ρόδο για την 19η αγωνιστική της Basket League.

Ο Εξάστερος δεν ήταν σε καλή μέρα και χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να ξεφύγει και να πάει στο 13' καθώς ο Κολοσσός εκμεταλλευόμενος την εμφάνιση των “πράσινων” ήταν άκρως ανταγωνιστικός. Όμως, χάρη στον πολύ καλό Μάικ Τζέιμς και βελτιώνοντας την άμυνά του ο Παναθηναϊκός Superfoods έφυγε από την Ρόδο με τη νίκη και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας. Πλέον, ο Τσάβι Πασκουάλ και οι παίκτες θα επικεντρωθούν στο δύσκολο παιχνίδι της Παρασκευής(3/3) με την Νταρουσάφακα στην Τουρκία.

Ο αγώνας...

Με την βολή του Ρέντικ και το 7-0 από τα δύο τρίποντα του Σίνγκλετον και το καλάθι του Γκάμπριελ για το 1-8 στο πρώτο δίλεπτο ξεκίνησε το παιχνίδι το οποίο από την αρχή ήταν αρκετά θεαματικό. Ο Παναθηναϊκός Superfoods είχε τα ηνία και με ένα 5-0 από τον Γκάμπριελ ήταν στο +8(5-13) στο 6' ενώ ένα λεπτό αργότερα με ένα 4-0 από τους Σίνγκλετον και Καλάθη πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 7-17. Ο μαχητικός Κολοσσός δεν πτοήθηκε και με καλή άμυνα και τους Χολ, Γουότσον και Γεωργαλλή αρχικά μάζεψε τη μισή διαφορά με το 14-19 ενώ στο 9' με τους Χολ και Σαλούστρο μείωσε και στους 3(18-21). Στη συνέχεια, με βολή και τρίποντο του Καλάθη ο Εξάστερος πήγε πάλι στο +7(18-25) όμως μετά το 4-0 των Χολ και Γουότσον το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 22-25.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο καθώς όσο ο Παναθηναϊκός Superfoods δεν πατούσε “γκάζι” ο Κολοσσός παρέμενε σε απόσταση “αναπνοής”. Μάλιστα, με ένα σερί 5-0 αρχικά ισοφάρισε σε 27-27 ενώ στο 13' με τους πολύ καλούς Γεωργαλλή και Σαλούστρο πέρασε πρώτη φορά μπροστά μετά το αρχικό 1-0 του αγώνα με το 32-29. Με τον Τζέιμς να είναι ασταμάτητος και τον Σίνγκλετον να βάζει και εκείνος το “λιθαράκι” του ο Εξάστερος ξέφυγε πάλι με το 36-43 στο 18' όμως οι Ροδίτες δεν πτοήθηκαν ούτε αυτή τη φορά και με τους Γουότσον, Βασιλόπουλο και Αχόνεν ισοφάρισαν πάλι με το 44-44. Ο Φώτσης έκανε το 44-46 όμως ο καταπληκτικός Γουότσον ισοφάρισε σε 46-46 και με αυτό το πολύ υψηλό σκορ ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ο Παναθηναϊκός Superfoods εμφανίστηκε ελαφρώς βελτιωμένος στην άμυνα και μπαίνοντας με ένα σερί 6-0 από τους Χαραλαμπόπουλο και Γκάμπριελ άρχισε να ξεφεύγει πάλι με το 46-52 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Μάλιστα, με δύο τρίποντα από τον Φελντέιν πήγε ξανά σε διψήφια διαφορά με το 48-58 στο 33' όμως ο Κολοσσός παράμεινε μαχητικός και με τους Ρέντικ και Ρέλεφονρτ μείωσε ξανά με το 55-61 στο 27'. Στη συνέχεια, οι Μπουρούσης και Καλάθης σταμάτησαν την αντεπίθεση των γηπεδούχων και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 55-64.

Με το σερί του από το κλείσιμο της τρίτης περιόδου να φτάνει στο 5-0 μπαίνοντας στην τελευταία ο Παναθηναϊκός Superfoods πήγε στο +11(55-66) δια χειρός Μπουρούση ενώ με ένα 5-0 από τους Ρίβερς και Τζέιμς έφτασε και στο +13(58-71) στο 32'. Ο Κολοσσός συνέχισε να το παλεύει και με ένα σερί 4-0 από τους Χολ και Αχόνεν μείωσε ξανά με το 62-71 όμως ο εντυπωσιακός Μάικ Τζέιμς συνέχισε να δρα ανενόχλητος κάνοντας το 64-76 πεντέμισι λεπτά πριν το τέλος. Το σκηνικό στα τελευταία λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε καθώς οι Ροδίτες εξακολούθησαν να βάζουν δύσκολα στους “πράσινους” και με τους Χολ και Ρέλεφορντ μείωσαν στους 7(69-76) στο 37'. Με βολές από τους Παππά και Τζέιμς ο Εξάστερος σταμάτησε τη νέα αντεπίθεση των γηπεδούχων και πήγε πάλι στο +11(69-80) για να μειώσει ο Ρέντικ σε 71-80 ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη. Τελικά, η νίκη του Παναθηναϊκού Superfoods ήρθε με το 82-73.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 46-46, 55-64, 73-82
Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Γεωργαλλής 8, Βασιλόπουλος 3, Ρέντικ 14, Σαλούστρος 12, Αχόνεν 5, Τσούκου, Γουότσον 12, Χολ 12, Παπαδάκης, Ρέλεφονρτ 7.
Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Φώτσης 3, Καλάθης 11, Παππάς 4, Φελντέιν 6, Γκάμπριελ 12, Ρίβερς 5, Μπουρούσης 7, Τζεντίλε, Σίνγκλετον 12, Χαραλαμπόπουλος 3, Τζέιμς 19.