//

Παρέμεινε «ζωντανός» ο Άρης

Την πρώτη του νίκη στο LAST 16 του Eurocup πήρε ο Άρης που πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση επικράτησε εύκολα με 77-60 της Βιλερμπάν στο Αλε...

Την πρώτη του νίκη στο LAST 16 του Eurocup πήρε ο Άρης που πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση επικράτησε εύκολα με 77-60 της Βιλερμπάν στο Αλεξάνδρειο και παρέμεινε «ζωντανός» για την πρόκριση στην προημιτελική φάση.

Με τον Ντέιβις να μπαίνει «ζεστός» ο Άρης ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι κάνοντας το 4-0 όμως η Βιλερμπάν που επίσης μπήκε καλά απάντησε άμεσα πήγε στο 4-7. Παρά τα πολλά φάουλ που είχαν φορτωθεί οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή, είχαν τον πρώτο λόγο κρατώντας ένα μικρό προβάδισμα. Τρέχοντας ένα σερί 4-0, οι «κίτρινοι» ξέφυγαν με 15-11 στο 7’ ενώ με τον Κερούς να έχει «ανεβάσει» στροφές, ένα λεπτό αργότερα έφτασαν και στο +6(18-12) για να κλείσει τελικά το δεκάλεπτο με την μεγαλύτερη διαφορά, το 22-14.

Οι «κίτρινοι» είχαν βρει τον ρυθμό τους και ελέγχοντας το παιχνίδι, έφτασαν και σε διψήφια διαφορά με το 26-14. Στη συνέχεια, η Βιλερμπάν εκμεταλλευόμενη μια μικρή χαλάρωση των Θεσσαλονικιών «μάζεψε» τη διαφορά, μειώνοντας στους 6(31-25) στο 14ο λεπτό και στο 31-30 δυόμιση λεπτά αργότερα. Η αντεπίθεση των Γάλλων είχε και συνέχεια καθώς μετά το ξεκίνημα του αγώνα πήραν και πάλι το προβάδισμα με το 30-32 στο 17ο λεπτό ωστόσο ο Άρης όντας λίγο καλύτερος από την Βιλερμπάν πήγε στο ημίχρονο με το 35-34.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, αν και οι Γάλλοι παρέμεναν μέσα στο παιχνίδι, ο Άρης με τους Βεργίνη και Μποχωρίδη έφτασε και πάλι σε ένα προβάδισμα ασφαλείας καθώς με συνεχόμενους πόντους από τον Βεργίνη, η διαφορά πήγε και πάλι σε διψήφιο νούμερο με το 50-40 στο 26ο λεπτό. Στη συνέχεια, με τον 24χρονο πλέι μέικερ να παίρνει «ανάσες» στον πάγκο, η Βιλερμπάν μείωσε και πάλι, όμως με την επιστροφή του στο παρκέ, έγραψε το 56-48 στη λήξη του τριαντάλεπτου.

Με την έναρξη της τελευταίας και καθοριστικής πλέον περιόδου, οι Γάλλοι κατάφεραν να είναι μέσα στο παιχνίδι ωστόσο οι «κίτρινοι» διατηρώντας μια διαφορά κοντά στους 7 πόντους εξακολούθησαν να έχουν τα ηνία. Μάλιστα, χάρη στην καλή εμφάνιση του Μαυραειδή άγγιξαν για πρώτη φορά το +14(70-56) στο 36ο λεπτό και ουσιαστικά κάπου εκεί "καθάρισαν" το παιχνίδι και "κυνηγούσαν" τη διαφορά. Τελικά, ο Άρης πήρε άνετα τη νίκη με το ταμπλό να γράφει 77-60.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 35-34, 56-48, 77-60

Άρης(Αλεξανδρής): Βεργίνης 11, Κερούς 9, Μαυραειδής 18, Ντέιβις 19, Κρούσιτς, Τσαϊρέλης 4, Μποχωρίδης 3, Δήμας, Μάλντροου 6, Μπόγρης 7.

Βιλερμπάν(Βίνσεντ): Άρμστρονγκ 9, Γουέστερμαν, Τζάκσον 4, Τόμπσον 10, Τίλι 17, Ζαν Τσαρλς 1, Λακόμπε 7, Φοφάνα 2, Γκος 10.

* Με προβλήματα αγωνίστηκε ο Άρης καθώς εκτός της γνωστής απώλειας του Τζέιμς, ο Βαγγέλης Αλεξανδρής δεν είχε στη διάθεσή του και τον Δημήτρη Τσαλδάρη που ταλαιπωρείται από θλάση ενώ ο έτερος τραυματίας, ο Χρήστος Ταπούτος αν και ήταν στη 12άδα δεν αγωνίστηκε καθόλου.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής του LAST 16 του Eurocup έχουν ως εξής:

Νίμπουργκ - Βαλένθια 71 -80
Ρίγα - Γκράβελιν 78-61
Κίμκι - Ντόνετσκ 68-55
Μπάνβιτ - Μπούντογνοστ 68-61
Κρκα - Σπάρτακ 68-81