//

Κουρασμένος αλλά νικητής ο Άρης

Μετά από ένα παιχνίδι που διήρκησε 2 ώρες και 45 λεπτά εξαιτίας της μπάσκετας που διέλυσε ο Κρουμπαλί ο Άρης αν και κουρασμένος από την...

Μετά από ένα παιχνίδι που διήρκησε 2 ώρες και 45 λεπτά εξαιτίας της μπάσκετας που διέλυσε ο Κρουμπαλί ο Άρης αν και κουρασμένος από την μεγάλη νίκη στο Καζάν άντεξε με το ανταγωνιστικό Λαύριο και επικρατώντας με 76-68 έφτασε τις τρεις νίκες μετά και την 4η αγωνιστική της Basket League.

Το νεοφώτιστο Λαύριο προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την κούραση του Άρη και του έβαλε δύσκολα για 30 λεπτά όμως στο τέλος “μίλησε” η αγωνιστική ανωτερότητα των Θεσσαλονικιών και η κούραση από το ταξίδι και τη νίκη στο Καζάν δεν έφερε την... γκέλα για τον Άρη.

Ο αγώνας...

Αρχικά ο Άρης μπήκε λίγο καλύτερα και προηγήθηκε με 5-11 στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα όμως η συνέχεια ανήκε στο Λαύριο. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 6-0 για την ισοφάριση ενώ με ένα σερί 8-0 πέρασαν πρώτη φορά μπροστά με το 19-14 στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου.

Η κακή εμφάνιση του Άρη συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο με το Λαύριο να μπαίνει με ένα σερί 4-0 και να πηγαίνει στο +9(23-14) ενώ στο 13ο λεπτό ήρθε και το πρώτο διψήφιο προβάδισμα με το 26-16. Στη συνέχεια, οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά μειώνοντας στο καλάθι(31-29) στο 18' όμως το εντυπωσιακό Λαύριο με τους Κρουμπαλί και Γιανγκ διατήρησε το προβάδισμα και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 38-33.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, ο Άρης εμφανίστηκε βελτιωμένος και με ένα σερί 9-0 πέρασαν μπροστά μετά το ξεκίνημα του αγώνα με το 40-44 στο 23ο λεπτό. Στα μισά της τρίτης περιόδου, οι εντυπωσιακοί Γιανγκ, Κρουμπαλί και Νίκον μείωσαν στον πόντο(48-49) ενώ ακολούθησε μια μεγάλη καθυστέρηση καθώς μετά από κάρφωμα του Κρουμπαλί έσπασε η μπασκέτα. Όταν μετά από αρκετή ώρα το παιχνίδι άρχισε ξανά ο... υπαίτιος της καθυστέρησης έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το 49-49 ενώ με τους Γιανγκ, Μπάρλο, Νίξον και Περάκη το Λαύριο πήγε ξανά στο +3(57-54) και είχε το προβάδισμα με το 57-56 στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου με ένα σερί 4-0 από τον εντυπωσιακό ΜακΝιλ και καλάθι του Κοέν ο Άρης πήρε και πάλι τα ηνία με το 57-62. Ο Νικολακόπουλος μείωσε στο καλάθι για το Λαύριο όμως οι Σίμτσακ και Μούρτος έστειλαν τους Θεσσαλονικείς στο +7(60-67) στο 36ο λεπτό και ουσιαστικά εκεί “καθάρισαν” το παιχνίδι. Νίξον και Γιανγκ συνέχισαν να το παλεύουν όμως με τους Ξανθόπουλο και ΜακΝιλ ο Άρης διατήρησε το προβάδισμα και τελικά έφτασε στην τρίτη του νίκη στη φετινή Α1 με το 76-68.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 38-33, 57-56, 68-76
Λαύριο (Σερέλης): Γιανγκ 15, Σακελλαρίου, Νικολακόπουλος 3, Νίξον 13, Περάκης 3, Γιαννακόπουλος 3, Κακλαμανάκης 2, Κρούμπαλι 9, Μπάρλος 12, Έβανς 7, Τσίρος.

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 4, Πελεκάνος, Μούρτος 6, Σίμτσακ 4, Ουάιτ 11, Γουότερς 15, Τσούπκοβιτς 2, ΜακΝιλ 18, Κοέν 4, Ζάρας 1, Χάγκινς 11.

Eπιμέλεια: Μίρκα Mπούρα