//

Πάλεψε αλλά τον «σκότωσαν» στην Μαδρίτη (pics)

Τεράστια ευκαιρία να κάνει το « break» στη Μαδρίτη και να βρεθεί μια “ανάσα” από το φάιναλ φορ έχασε ο Παναθηναϊκός Superfoods καθώς ...

Τεράστια ευκαιρία να κάνει το «break» στη Μαδρίτη και να βρεθεί μια “ανάσα” από το φάιναλ φορ έχασε ο Παναθηναϊκός Superfoods καθώς αν και γύρισε από το -13 δεν άντεξε έχοντας να αντιμετωπίσει και μια άκρως προκλητική διαιτησία και ηττήθηκε με 81-74 από την Ρεάλ στην Μαδρίτη και πλέον οι Ισπανοί με το 2-1 στην προημιτελική σειρά απέχουν μια νίκη από την μεγάλη πρόκριση.

Παρόλο που ήταν μέτριος και είχε να αντιμετωπίσει και την ολοφάνερη εχθρική διαιτησία ο Παναθηναϊκός Superfoofs χάρη στον συγκλονιστικό Νικ Καλάθηγύρισε το παιχνίδι όμως δεν κατάφερε και να το πάρει. Αν και κάλυψε το -13 και πήγε στο “θρίλερ” στο φινάλε με τον Καλάθη να είναι μόνος του ο Εξάστερος δεν άντεξε ως το τέλος όπου οι Κάρολ και Γιούλ τον “σκότωσαν” και έδωσαν την μεγάλη νίκη στην Ρεάλ.
Πλέον, με τους Μαδριλένους να είναι στο 2-1 ο αγώνας της Παρασκευής(27/4, 22:00) είναι ζωής ή θανάτου καθώς ο Παναθηναϊκός Superfoods θέλει τη νίκη για να ισοφαρίσει και η σειρά να γυρίσει στο ΟΑΚΑ και να διεκδικήσει στο πέμπτο παιχνίδι στο “σπίτι” του την πρόκριση αλλιώς με ήττα αποχαιρετά την φετινή Ευρωλίγκα και την πρόκριση στο φάιναλ φορ του Βελιγραδίου.

Ο αγώνας...

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του καθώς αν και αρχικά η Ρεάλ μπήκε καλύτερα με ένα 5-0 στο πρώτο δίλεπτο ένα λεπτό αργότερα ο Παναθηναϊκός Superfoods ισοφάρισε. Μάλιστα, παρόλο που οι Μαδριλένοι με τον Τέιλορ να έχει μπει “ζεστός” πήγαν πάλι στο +4(11-7) ο Εξάστερος ισοφάρισε ξανά με το 11-11 ενώ με ένα 6-0 από τους Γκιστ, Τζέιμς και Καλάθη πέρασε πρώτη φορά μπροστά με το 13-17 στο 8'. Στη συνέχεια, οι “πράσινοι” έμειναν χωρίς σκορ και έδωσαν την ευκαιρία στην Ρεάλ με τους Τέιλορ και Φερνάντεθ να ισοφαρίσει με το 17-17 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τρίποντο του Τζέιμς ο Παναθηναϊκός Superfoods προσπέρασε πάλι όμως η Ρεάλ απάντησε άμεσα και με ένα σερί 9-0 πήγε στο 26-20 στο 13'. Οι “πράσινοι” δεν πτοήθηκαν και με τους Γκιστ και Γκάμπριελ ισοφάρισε σε 26-26 στα μισά της περιόδου ενώ ένα λεπτό αργότερα με τρίποντο του Λοτζέσκι πέρασαν πάλι μπροστά με το 28-29 αλλά και με το 30-31 δια χειρός Αντετοκούνμπο. Στη συνέχεια, η Ρεάλ χάρη στους Ράντολφ, Ντόντσιτς και Κάρολ διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα φτάνοντας στο 40-34 του ημιχρόνου.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ο Παναθηναϊκός Superfoods ήταν πολύ επηρεασμένος από την εχθρική η αλήθεια είναι διαιτησία γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Ρεάλ, η οποία μπαίνοντας με ένα 6-0 στην τρίτη περίοδο πήγε πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά με το 46-34 στο 22'. Στα μισά της περιόδου οι Ισπανοί έφτασαν και στο +13(50-37) όμως οι “πράσινοι” δεν πτοήθηκαν ούτε αυτή τη φορά και με δέκα πόντους του Καλάθη και βοήθεια από τους Ντένμον και Γκιστ μάζεψε τη διαφορά μειώνοντας στους 4 με το 57-53 με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Μπαίνοντας στην τελευταία και καθοριστική πλέον περίοδο ο Παναθηναϊκός
Superfoods συνέχισε να προσπαθεί και με τον Γκιστ μείωσε στο καλάθι(57-55) ενώ χάρη στο καλάθι παρέμεινε σε απόσταση “αναπνοής” με το σκορ να είναι στο 60-57 στο 33'. Τα εις βάρος του Εξάστερου σφυρίγματα των διαιτητών συνεχίστηκαν όμως οι “πράσινοι” συνέχισαν να παλεύουν και με ένα 4-0 από τους Καλάθη και Γκιστ πλησίασε και στον πόντο και με το 62-61 στο 34' το παιχνίδι πήρε “φωτιά”. Ένα λεπτό αργότερα ο Γιούλ διατήρησε το προβάδισμα της κακής στο τελευταίο δεκάλεπτο Ρεάλ. Μάλιστα, όταν στη συνέχεια ο Εξάστερος μείωσε ξανά στον πόντο με το 64-63 με δύο τρίποντα έκανε το 70-63 στο τρεισήμισι λεπτά πριν το τέλος και έδωσε τεράστια “ανάσα” στην Ρεάλ. Ο Παναθηναϊκός Superfoods δεν πτοήθηκε ούτε αυτή τη φορά και με δύο τρίποντα από τους Καλάθη και Τζέιμς και βολή του Σίνγκλετον έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το 70-70 στα 2:17 πριν το φινάλε και το “θρίλερ” δεν είχε τελειωμό. Με βολή του Ρέγιες και καλάθι του Κάρολ οι Μαδριλένοι πήραν “ανάσα” με το 73-70 όμως ο Τζέιμς με βολές μείωσε σε 73-72 στα 1:03 πριν τη λήξη. Αμέσως μετά, με τρίποντο και φάουλ από τον Καλάθη ο Κάρολ έκανε το 77-72 στα 50'' και ουσιαστικά “καθάρισε” το παιχνίδι. Ο Τζέιμς αστόχησε σε καλάθι και ο Καλάθης σε τρίποντο, ακολούθησαν οι βολές του Ρέγιες και το καλάθι του Νικ Καλάθη και τελικά με το 81-74 η Ρεάλ πήρε την μεγάλη νίκη και πλέον με το 2-1 στη σειρά είναι μια “ανάσα” από την πρόκριση στο φάιναλ φορ του Βελιγραδίου.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 40-34, 57-53, 81-74

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Φερνάντεθ 9, Ρέγιες 5, Γιούλ 8, Ντόντσιτς 7, Κάρολ 17, Ταβάρες 2, Αγιόν 8, Τόμπκινς 5, Ράντολφ 8, Κοζέρ 4, Τέιλορ 8.

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Βουγιούκας 2, Καλάθης 26, Ρίβερς, Γκιστ 15, Παππάς, Ντένμον 3, Γκάμπριελ 2, Σίνγκλετον 6, Αντετοκούνμπο 3, Πέιν, Τζέιμς 14, Λοτζέσκι 3.