//

Λιθουανία - Μ. Βρετανία 80-69

Στην γ' περίοδο, η Λιθουανία εγκλωβίστηκε στην άμυνα της Μεγάλης Βρετανίας και πέτυχε μόλις πέντε πόντους. Οι Βρετανοί στο ίδιο χρονικό...

Στην γ' περίοδο, η Λιθουανία εγκλωβίστηκε στην άμυνα της Μεγάλης Βρετανίας και πέτυχε μόλις πέντε πόντους. Οι Βρετανοί στο ίδιο χρονικό διάστημα πέτυχε 18 κι έτσι δίκαια πήρε το προβάδισμα.

Ωστόσο, επανήλθε στην δ' περίοδο και με επιμέρους σκορ 26-12 κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των μαχητικών Βρετανών οι οποίοι με τους Ντενγκ και Φρίλαντ ήταν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα μέσα στο ματς, ρίχνοντας την πίεση στους γηπεδούχους.
Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Καουκένας με 16 πόντους, ενώ ο Γιασικεβίτσιους τελείωσε με 13 και τέσσερις ασίστ. Οι διοργανωτές τελείωσαν το ματς με 43 ριμπάουντ και 16 λάθη έναντι 32 και 11 της Βρετανίας.

Ο αγώνας:

Η Λιθουανία ξεκίνησε νωχελικά το παιχνίδι, έχανε με 6-0 και 10-16, αλλά σταδιακά ροκάνισε τη διαφορά και πέρασε μπροστά στο τέλος του α' δεκαλέπτου μετά από τρίποντο του Κσιστόφ Λαβρίνοβιτς που έγραψε το 19-18 του δεκαλέπτου. Η συνέχεια, ανήκε στην ομάδα του Κεμζούρα, καθώς ξέφυγε με 29-22 στο 13'. Οι διοργανωτές έλεγξαν στη συνέχεια τα ριμπάουντ (21-13 στο ημίχρονο) και βρέθηκαν στο +10 με τη λήξη της β' περιόδου (49-39). Ο Γιασικεβίτσιους είχε βάλει 11 πόντους και είχε δώσει δύο ασίστ.

Στο β' ημίχρονο η Μεγάλης Βρετανία μπήκε αποφασισμένη να διεκδικήσει ότι της αναλογούσε... Κι έτσι μείωσε αρχικά με τον Ντενγκ σε 53-51, ενώ ο Φρίλαντ έγραψε το 54-57 με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του 30ού λεπτού. Στο δ' δεκάλεπτο ένα επιμέρους 26-12 ήταν αρκετό για τους Λιθουανούς οι οποίοι επανέφεραν την... τάξη και επικράτησαν με σκορ 80-69 στο ματς της πρεμιέρας.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 49-39, 54-57, 80-69

Λιθουανία (Κεμζούρα): Καουκένας 16(2), Καλνιέτις 7(1), Ντελινινκάιτις, Πόσιους 6, Γιανκούνας 2, Σονγκάιλα 5, Γιασάιτις 11(3), Βαλαντσιούνας, Λαβρίνοβιτς 12(3), Γιασικεβίτσιους 13(3), Πετραβίτσιους 4, Γιαβτόκας 4.

Μεγάλη Βρετανία (Φιντς): Αντεγκμπόγιε, Λόρενς, Λένζλι, Βαν Όστρουμ, Σάλιβαν 2, Ντενγκ 25(1), Φρίλαντ 14, Ρέινκινγκ 13(3), Κλαρκ 15(1), Μπόατενγκ.

Πηγή:Sport24